Μουντιάλ 2014: Αν έχεις Μέσι -και τύχη- διάβαινε…

Μουντιάλ 2014: Αν έχεις Μέσι -και τύχη- διάβαινε…Σε ένα παιχνίδι που δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση η Αργεντινή να κερδίσει, κατάφερε να πάρει το τρίποντο επί του Ιράν με 1-0, χάρη στο γκολ του σουπερ σταρ της, Λίο Μέσι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με την εμφάνιση που έκαναν οι Ιρανοί άξιζαν τουλάχιστον την ισοπαλία, καθώς έριξαν στο καναβάτσο τους πανάκριβους αστέρες της
«αλμπισελέστε» παραλίγο να κάνουν την σούπερ έκπληξη!
Όμως, η τύχη ευνοεί τους ισχυρούς στις περισσότερες περιπτώσεις και αυτό έκανε και στο Μπέλο Οριζόντε, με τον Μέσι να κάνει την αγαπημένη του κίνηση έξω από την περιοχή και με συρτό δυνατό σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ιράν και την ομάδα του με 2Χ2 στην επόμενη φάση.
Από την πλευρά τους, οι Ιρανοί έχασαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν αυτοί πρώτοι στο 86′, όταν την επέλαση του Ρεζά και το σουτ του μέσα από την περιοχή σταμάτησε ο κίπερ της Αργεντινής.
Στο γήπεδο βρέθηκε και ο Ντιέγκο Μαραντόνα για να παρακολουθήσει την αγαπημένη του Αργεντινή.